رد کردن لینک ها

كليات و اصول اساسی نظام آموزشی كشور ترکیه

هیچ شخصی در ترکیه نمی تواند از حق تحصیل تحت حمایت های قانون اساسی محروم شود. علاوه بر این، آموزش و پرورش به صورت رایگان در مدارس دولتی ارائه می شود. مانع شدن از حق تعلیم و تربیت فرد جرم محسوب می شود.
اصول اساسی سیستم آموزشی ترکیه:
جهانی بودن و برابری
برآورده کردن نیازهای فردی و اجتماعی
آزادی انتخاب
حق تحصیل
برنامه آموزشی برای ادامه در طول زندگی، که دانش آموز در دوران تحصیلات ابتدایی کسب کرده است.
📚 تحصیل
نظام آموزش ترکیه شامل دو بخش اصلی است: آموزش رسمی و آموزش غیر رسمی.
آموزش رسمی؛ آموزش قبل از مدرسه، آموزش ابتدایی، آموزش متوسطه و موسسات آموزش عالی.
آموزش غیر رسمی؛ تمام فعالیت های آموزش که در خارج از آموزش رسمی و یا در کنار آموزش رسمی انجام می شود را پوشش می دهد.
موسسات آموزشی برای هرکسی بدون در نظر گرفتن زبان، نژاد، جنس و مذهب باز هستند. در آموزش و پرورش، هیچ امتیازی برای خانواده خاص، گروه خاصی و طبقه ویژه ای وجود ندارد.
برای این که در ترکیه از حقوق تحصیل برخوردار شوید باید به صورت قانونی در این کشور اقامت داشته باشید.
👩🏻‍🎓 آموزش اجباری
آموزش اجباری در ترکیه به مدت 12 سال به سه مرحله تقسیم شده است. مرحله اول شامل مدرسه ابتدایی 4 ساله، مرحله دوم مدرسه متوسطه 4 ساله و مرحله سوم دبیرستان 4 ساله است.
در ترکیه، 12 سال تحصیل برای همه کودکان 6 تا 17 ساله اجباری است.
تمام کودکان ترکیه دسترسی آزاد به خدمات اساسی مدارس دولتی دارند. علاوه بر مدارس دولتی، مدارس خصوصی وابسته به وزارت آموزش و پرورش نیز در ترکیه وجود دارد. این مدارس مانند مدارس دولتی رایگان نیستند، و هزینه ها توسط مدرسه تعیین می شوند.
یک نوع برنامه درسی در تمام مدارس ترکیه اجرا می شود. در دوره راهنمایی بسته به خواسته فرد در مدارس امام خطیب هم می توان ثبت نام کرد. موسسات آموزش متوسطه، که به عنوان دبیرستان نامیده می شوند، عبارتند از: دبیرستان های فنی و حرفه ای، دبیرستان های علوم انسانی، دبیرستان های آناتولی، دبیرستان های هنرهای زیبا، دبیرستان های ورزشی، دبیرستانی های آناتولی امام خطیب، دبیرستان های فنی و حرفه ای آناتولی. دبیرستان های آناتولی برنامه های گوناگون آموزش کارآموزی برای شاگرد و استاد را فراهم می کنند. نحوه ثبت نام در این دبیرستان ها بستگی به موفقیت و یک سری معیارهایی دارد که دانش آموز در دوران تحصیلات ابتدایی کسب کرده است.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم اجرایی آموزشی می توانید به www.meb.gov.tr مراجعه کنید یا می توانید با ادارات آموزش و پرورش ملی در استانی که حضور دارید تماس بگیرید.
در ترکیه واحدهای آموزشی ویژه ای برای افرادی که نیاز به آموزش ویژه دارند ایجاد شده است. افراد با توجه به شرایط معلولیت و ویژگی های ذهنی، جسمی، روانی و ویژگی های اجتماعی و نیازهای خاص به مناسب ترین واحد آموزشی سوق داده می شوند.
برای اطلاعات دقیق تر می توانید به اداره آموزش و پرورش ملی در استان خود مراجعه
کنید.
🔸 منبع: وزارت آموزش و پرورش كشور تركيه
✅ آدرس وب سایت اینترنتی ما
🔶 https://ir2tr.com 🔶
☎️ شماره تماس و واتس اپ
🗣 راهنمایی و مشاوره
🇹🇷 00905541997103
WhatsApp Logo واتساپ